×
 

Hoppa till innehåll

En ärlig bild av studielivet, tempot och vägen mot en roll inom IT-support.

  • På papper kan man ju bli allt från någon som tar hand om olika företags servrar utifrån deras behov, eller så kan man som det oftast blir starta sin nya jobbkarriär som first-line support på något IT-företag. Det sistnämnda är det jag är taggad på, att få in en fot på first-line och sen samla på mig erfarenhet och förhoppningsvis klättra därifrån!

De flesta av oss har någon gång råkat ut för ett hederligt IT-strul, man kommer inte in i det där programmet som man ska jobba i just där och då. För många blir det kanske en och annan svordom och efter det ett samtal till IT-supporten innan problemet är löst men hur många av oss ägnar egentligen en tanke åt personen som faktiskt sitter på andra sidan och löser problemet åt oss eller ännu bättre, ser till att det inte inträffar alls?

Intervjuad av: Frida Haster

Det är så här vi beskriver utbildningen till server- och virtualiseringsspecialist på vår hemsida. För en person utanför IT-sfären kan den här beskrivningen låta helt obegriplig och ogreppbar. Det är här vi tar hjälp av Andreas Lindberg som pluggar just det hos oss!

Andreas Lindberg läser just nu andra terminen på utbildningen Server- och virtualiseringsspecialist. Sex års arbete som gymnasielärare och ett stort intresse för IT ledde in honom på hans nya bana. Han sökte och kom in på utbildningen tack vare att EC hade ett gott rykte och tycker att det är ett effektivt sätt att få in foten i en helt ny bransch. Eller som han själv uttrycker det:

– På papper kan man ju bli allt från någon som tar hand om olika företags servrar utifrån deras behov, eller så kan man som det oftast blir starta sin nya jobbkarriär som first-line support på något IT-företag. Det sistnämnda är det jag är taggad på, att få in en fot på first-line och sen samla på mig erfarenhet och förhoppningsvis klättra därifrån!

Våra yrkeshögskoleutbildningar består till stor del av självstudier, projektarbeten och gemensamma moment, till exempel grupparbeten, där våra studerande ges möjlighet att kunna fördjupa sig inom vissa ämnen. Detta, tillsammans med god kommunikation och samarbetsförmåga, är något som branschen och Myndigheten för yrkeshögskolan, MYH efterfrågar i hög grad. När våra studerande kommer ut i arbetslivet är detta viktiga kunskaper att ha med sig och det är också någonting som man fortsätter att utveckla. Grupparbeten kan vara utmanande, men utgör en stor och viktig del av lärandeprocessen.

Men låt oss återgå till Andreas tankar och erfarenheter om sin utbildning!

Andreas, vad tänker du om din utbildning så här långt?
Den har mestadels varit fantastisk, lärarna är extremt duktiga och utbildningen känns utmanande men ändå lärorik.

Hur upplever du grupparbeten som en del av utbildningen?
Just nu har vi haft cirka 5–6 grupparbeten på rad och det är ju en stor utmaning i en distansutbildning, och just i mitt fall känner jag att det tar bort mitt fokus från lärandet lite, men det finns säkerligen anledningar för att det är såhär just nu.

När du för knappt ett år sedan satt och funderade över ditt nya studieval och visste att du hade blivit antagen till utbildningen. Hade du några förväntningar på den?
Ja det hade jag, jag fick tips om den från före detta studerande från samma utbildning och alla talade gott om utbildningen och att man har goda chanser att få arbete efter studierna, och det är ju det som är viktigast i slutändan.

Då är jag lite spänd på om dina förväntningar har infriats och i så fall på vilket sätt?
90% ja, 10% nej. Som tidigare nämnt är utbildningen nästan helt perfekt, men så många grupparbeten i rad utifrån att vi är på distans känns overkill.

Du pluggar ju via EC Stream som är vårt digitala upplägg där du även har möjligheten att komma till skolan och jobba därifrån om du vill. Hur funkar det att plugga heltid på distans för dig? Vilka fördelar ser du?
Det är helt underbart, man kan administrera sin egen tid på ett så himla bra sätt, det är en ganska lätt motivation personligen att, om jag pluggar 8-16h ett par dagar i rad, så kan det leda till att får fredagen ledig, en chans jag tror många hade velat få ta del av, 10/10.

Kan du inte berätta om hur en typisk studiedag ser för dig?
Absolut! Är ämnet svårt, roligt och utmanande samtidigt, som det varit i flera av kurserna så vaknar jag på måndagen runt 08–09 på morgonen, sen går jag in på vår plattform omniway och ser vad för nya utmaningar som väntar i plugget.

Utifrån det så är det bara att kötta på direkt om möjligheten finns, fokus för mig personligen är att också göra mitt bästa att lära mig det vi gör och inte bara göra det, så jag lägger ner all tid i världen för att lyckas med det, vissa gånger är det 2 timmar plugg per dag, medan andra veckor kan det innebära 8-16h per dag tills man känner sig nöjd.

Du har ju kommit en bit in på ditt första år. Har du hunnit med fundera på om det är någon, eller några kurser som tyckt varit mest intressanta och relevanta hittills?
Personligen fastnade jag extra mycket för när vi satte upp AD-miljöer i Windows Server och allt utöver det i den delen av kursen. Virtualisering var också en otroligt utmanande men rolig kurs!

Hur känner du när det kommer till praktiska övningar och workshops? Har det varit tillräckligt eller har du saknat något?
Hmm.. Det praktiska sker ju virtuellt så det är ju en svår nöt att knäcka utifrån att allt sker på distans, men lärarna och utbildningen har gjort allt de kan och det genomsyrar utbildningen, jag är nöjd i alla fall haha.

Hur går dina tankar gällande LIA? Har du fått tag på en LIA-plats? Vad hoppas du kunna få med dig av din LIA-period?
Jag har fått LIA! Det var en utmanade process och man hade hela tiden en röst i bakhuvudet på en som sa att man skulle stå där utan LIA, men det är bara att söka till intressanta företag och hoppas på det bästa, det viktiga är att man fortsätter försöka.

Jag hoppas att jag får lära mig hur det faktiskt ser ut i ett klassiskt IT-yrke, att jag samlar på mig stora mängder kunskap och att jag får en bra fot in i arbetsmarknaden.

Sista frågan nu, den stora framtidsfrågan. Hur ser du på din ”nya framtid” inom det här området?
Jag har en positiv förväntan på att gå in i den här branschen, jag ser på framtiden med spänning och hoppas att jag får roliga utmaningar i mitt kommande yrke.

Tack Andreas för att du gav oss en djupare förståelse för personen bakom alla IT-system som är så kluriga att förstå för någon oinsatt. Lycka till med dina fortsatta studier!

Publicerad: